Garbiarnia - Forum
Zaloguj Rejestracja FAQ Szukaj Powrót na główną stronę Garbiarni

Forum Garbiarnia Strona Główna -> Luźne dyskusje -> Piec na ekogroszek. Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Napisz nowy temat   Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: 26 Marca 2019, 11:28 Odpowiedz z cytatem
Powers
Newbie

No wlaśnie sam jestem na etapie budowy domu i zastanawiam się w co zainwestować

W piec na eko groszek
czy może jednak w ogrzewanie gazowe ale z butlą z uwagi na to, że nie mam możliwosci podłączenia się do gazociągu

Może ktoś miął ten problem i napisze czy takie ogrzewanie gazem z butli jest bardzo drogie?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Ile jest siedem plus dwadziescia dwa? (cyfry) *
PostWysłany: 26 Marca 2019, 12:34 Odpowiedz z cytatem
Hajasz
Czyściciel Szybek

1960 VW Typ 1 1200

Hej
używam pieca na ekogroszek od jakiś 5 lat i jest ok.
Na ogrzanie 180 m2 domu + CWU idzie jakieś 3 - 3.5 t węgla zależy od jakości.
Piec o ile dobrze pamiętam 17kW. Raz w tygodniu generalne sprzątnięcie popiołów - jakieś pół godzinki pracy.
Minusem jest to, że czasami węgiel potrafi być mokry i trzeba go osuszać.

... i tak po tych pięciu latach trochę mi się znudził Laughing
i planuję przełączyć się na gaz. Wyjdzie trochę drożej ale piec będzie już "prawie" bezobsługowy.
W twoim przypadku gdy miałbym gazociąg to bym się nawet nie zastanawiał i się podłączał. To gazociąg z gazem ziemnym?

PS. na lato CWU grzeją mi solary tak więc piec jest wyłączony.

PostWysłany: 28 Marca 2019, 09:11 Odpowiedz z cytatem
yagood
Czyściciel Szybek

GAZ z butli - droga eksploatacja. Jeżeli ma być w przyszłości doprowadzony gaz ziemny, wtedy temat jak najbardziej do przemyślenia. przezbrojenie kotła na gaz ziemny polega z grubsza na wymianie dyszy gazowej.
koszt inwestycji uzależniony od klasy kotła. System w zasadzie bezobsłogowy pod warunkiem zastosowania automtyki pogodowej.

Ekogroszek (o czynnościach obsługowych koledzy już pisali). tutaj dochodzi kwestia zakupu paliwa na zimę i jego składowania - potrzebne miejsce.

Pompa ciepła (na powitrze zewnętrzne) - koszt zakupu najwyższy. koszty eskploatacyjne są na zbliżonym poziomie co ekogroszek ( dane uzyskane od klienta po wymienie na pompę ciepła), z reguły jest taniej.

piszecie o kosztach:

dom 240m2 z tego 2/3 to grzejniki, reszta podłogówka, pompa ciepła gruntowa, zbiornik na CWU 500l - całkowity koszt prądu za ostatnie 3 miesiące po niecałe 600pln (zaznaczem że to nie hest tylko koszt ogrzewania - wszystko).

Pozdrawiam
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Ile jest siedem plus dwadziescia dwa? (cyfry) *
PostWysłany: 1 Kwietnia 2019, 13:02 Odpowiedz z cytatem
Powers
Newbie

Niestety ale tak jak pisałem, nie mam możliwosci podłączenia się do gazocioągu Jakbym miał taką opcje to również bym sie nie zastanawiał ale podłączyłbym się praktycznie od razu.

Mam jednak do wyboru jedynie albo groszek albo gaz z butli. Fotowoltaika nie wchodzi u mnie w grę z uwagi na wysokie koszta.
PostWysłany: 2 Kwietnia 2019, 18:42 Odpowiedz z cytatem
yagood
Czyściciel Szybek

jak musi być ekogroszek (względy finansowe jak mniemam) to lepiej przemyśleć pellet. mniej popiołu, można zastosować duży podajnik/zasobnik na pellet i jest już mocniej (dłużej) bezobsługowo

pozdr
PostWysłany: 12 Kwietnia 2019, 14:40 Odpowiedz z cytatem
bonanza
Pieszak

Panowie, zachęcam do zajrzenia na to forum:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?330867-Pompa-ciepła-w-modernizowanym-starym-domu

Obecnie powietrzne pompy ciepła potrafią pracować bez grzałek nawet przy minus 20 stopniach, z powodzeniem można je stosowac także przy instalacjach grzejnikowych.
Ekogroszek to już zacofana technologia.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

Piec na ekogroszek.
Forum Garbiarnia Strona Główna -> Luźne dyskusje