Garbiarnia - Forum
Zaloguj Rejestracja FAQ Szukaj Powrót na główną stronę Garbiarni

Forum Garbiarnia Strona Główna -> Rasowanie -> 2xIDF 40 do silnika 1300 Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
2xIDF 40 do silnika 1300
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 14:02 Odpowiedz z cytatem
salem20
Newbie

Witam!
Ostatnio okazyjnie udało mi się kupić 2 gaźniki IDF 40 wraz z kolektorami.
Obecnie w moim garbie siedzi silnik 1300 na podwójnym dolocie. Gaźniki dla niego trochę duże i stąd pytanie:

Czy bardziej się opłaca szukać silnika 1600 do dalszych modyfikacji czy próbować zwiększyć pojemność obecnego i wtedy dalej modyfikować?

Cel: przekroczyć granicę 100KM

Jak myślicie?
Pozdrawiam
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Ile jest siedem plus dwadziescia dwa? (cyfry) *
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 14:28 Odpowiedz z cytatem
Łysy
Marszałek Forum

1.3 ab od 1.6 zasadniczo różni się cylindrami i rozwiertem głowic, blok, chłodzenie etc jest takie samo. Przekroczyć 100km nie będzie łatwo wolnossacym 1.6

PostWysłany: 21 Listopada 2014, 15:05 Odpowiedz z cytatem
salem20
Newbie

Myślę że 100KM jest osiągalne z zachowaniem jeszcze jako takich kosztów. Oczywiście marzeniem byłby silnik TYP4 no ale.... W każdym razie zastanawiam się czy opłacalna jest właśnie procedura wymiany cylindrów itp. w silniku 1300. Teoretycznie mocą nie różni się wiele od 1600.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Ile jest siedem plus dwadziescia dwa? (cyfry) *
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 15:37 Odpowiedz z cytatem
Whyshchuck
Ustawiacz Zapłonu

1978 VW Typ 1 1200C

salem20 napisał:
Myślę że 100KM jest osiągalne z zachowaniem jeszcze jako takich kosztów. Oczywiście marzeniem byłby silnik TYP4 no ale.... W każdym razie zastanawiam się czy opłacalna jest właśnie procedura wymiany cylindrów itp. w silniku 1300. Teoretycznie mocą nie różni się wiele od 1600.

Z 1600 to będzie gimnastyka. Rozumiem jednak, że myśląc o rozwiercaniu dopuszczasz również zastosowanie zestawu, który da Ci większa pojemność niż 1600. Składając 1835 lub 1915 z wałkiem c45 bez ingerowania w głowice powinieneś osiągnąć coś około 100 koni. Powyżej to juz sporo czasu wiedzy i pieniędzy).

Mam gotowy, kompletny silnik 1835 cc o mocy 126 koni na sprzedaż. wyjdzie taniej niż wszystkie części i nakład pracy konieczny dla osiągnięcia takiego efektu.

PostWysłany: 21 Listopada 2014, 15:44 Odpowiedz z cytatem
jaqo
Wymieniacz Świec

Co to znaczy opłacalna.
100 konny silnik 1300 nie jest ani tani w budowie, ani latwy (zwłaszcza, jeśli zadajesz takie pytania to znaczy, że jeszcze troche musisz poogarniać) ani specjalnie przyjemny w jeździe po drodze. Pamiętaj, że w realnym świecie 100konny silnik 1600 będzie dużo szybszy ( i trwalszy) od 100konnego silnika 1300. w garbusie tak łatwo zmienia się pojemność, że zostawanie przy 1600 jeśli budujesz silnik od nowa - nie ma sensu.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 15:58 Odpowiedz z cytatem
salem20
Newbie

@jaqo masz rację trochę ciężko zdefiniować tą opłacalność Smile. Może źle się wyraziłem, szukam raczej kompromisu - czy rezygnując z zakupu nowego silnika można potraktować 1300 jako bazę i osiągnąć cel oraz jak wy (jako ci bardziej doświadczeni) to widzicie.

Zdaję sobie sprawę z przewagi 1600 ale obecnie wcale nie tak łatwo go kupić, a gdy doliczy się do niego koszty ewentualnych modyfikacji to już całkiem można popłynąć. 1300 mam i stąd pomysł żeby to na nim działać ale wiem że to nie jest silnik do tego najlepiej przeznaczony.
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 19:39 Odpowiedz z cytatem
jaqo
Wymieniacz Świec

Jeśli masz 1300 ab czyli a wychodzi na to, że tak to jest to tak samo dobra baza jak silnik 1600 - a nawet lepsza bo zazwyczaj jest mniej wyrąbany. Baza czyli blok, wał i głowice są dobre - resztę i tak zmieniasz. Jeśli zmieniasz pojemność to pomyśl na jaką - tłoki cylindry aa 94mm są teraz tanie.
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 19:40 Odpowiedz z cytatem
jaqo
Wymieniacz Świec

Określ swój budżet to będzie można coś doradzić.
PostWysłany: 21 Listopada 2014, 22:39 Odpowiedz z cytatem
salem20
Newbie

Do założenia Gaźników brakuje mi jeszcze sterowania i filtrów. Zestaw w sklepie kosztuje obecnie ok 750zł
http://abcgarbus.civ.pl/garbus/product_info.php?cPath=25_58_278&products_id=6008

obecny budżet określam na ok 5000zł. Może z czasem się zmieni. W następnej kolejności myślałem o zestawie właśnie cylindrów i wydechu(nie wiem czy słusznie)
PostWysłany: 22 Listopada 2014, 14:32 Odpowiedz z cytatem
jaqo
Wymieniacz Świec

Hmm 5kpln to nie jest dużo niestety ale cos pomyslimy. Podstawowe pytanie - w jakim stanie jest wał, blok, pompa oleju, korbowody i panewki? Sam remont serii może pochłonąć taki budżet.
PostWysłany: 24 Listopada 2014, 10:48 Odpowiedz z cytatem
salem20
Newbie

Silnik był w pełni ładnie działający, obecnie leży wyjęty na czas remontu. W obecnej chwili nie bardzo mam czas go rozbierać ale będę na bierząco dawał znać jak wygląda sytuacja:)
PostWysłany: 27 Listopada 2014, 17:30 Odpowiedz z cytatem
kredek
Włączacz Klaksonu

Tak trochę w temacie a trochę nie ......... czy jest jakas statystyka o ile KM wzrasta moc po zastosowaniu np takich dwóch weberów w stosunku do seryjnego gaźnika ?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Ile jest siedem plus dwadziescia dwa? (cyfry) *
PostWysłany: 27 Listopada 2014, 18:06 Odpowiedz z cytatem
Łysy
Marszałek Forum

Nie słyszałem o zadnym silniku w polsce który byłby hamowany na solexie a potem w tej samej konfiguracji hamowany z dwoma podwójnymi gaźnikami. Statystycznie wiec, trudno powiedzieć Wink

PostWysłany: 27 Listopada 2014, 18:33 Odpowiedz z cytatem
kredek
Włączacz Klaksonu

A ktos w ogóle jakoś sie wypowiadał na ten temat czy jest to ok 5 -10 - 20 KM wiecej ?, czy tez może bardziej moment się zwieksza niz moc ?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Ile jest siedem plus dwadziescia dwa? (cyfry) *
PostWysłany: 27 Listopada 2014, 21:49 Odpowiedz z cytatem
d.bois
Moderator

1972 VW Typ 1 1200A

Nie do końca miarodajnie ale:

na dwóch solexach 35 pdsit - 85,5 KM
na 2 dellorto DRLA 40 - 98 KM

Szczegóły tu:
http://www.garbiarnia.com/forum/viewtopic.php?t=18194&postdays=0&postorder=asc&start=0

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

2xIDF 40 do silnika 1300
Forum Garbiarnia Strona Główna -> Rasowanie