W dniu 25 kwietnia 1931 roku zarejestrowana została firma Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH. Samochody noszące imię założyciela szybko stały się symbolem wyrafinowanej techniki, imponujących osiągów i pięknej stylistyki. Rok 2001 był nie tylko jubileuszem firmy, ale także okrągłą 50 rocznicą śmierci jej założyciela, którego nie wahałbym się nazwać geniuszem motoryzacji.

Koniec XIX wieku był czasem, w którym elektryczność stanowiła wielką rzadkość i luksus. Nietrudno wyobrazić sobie zdziwienie ojca przyszłego konstruktora, kiedy po kilkudniowej nieobecności powrócił do domu i zastał tam generator prądu oraz położoną instalację elektryczną. Zdziwienie było tym większe, że syn Antona Porsche miał wówczas zaledwie 16 lat.

Odnosząc ten wyczyn do dzisiejszych realiów, można porównać go – z przymrużeniem oka – do zainstalowania przez 12-latka w domu reaktora atomowego. Nic więc dziwnego, że Anton zdał sobie sprawę, iż zmuszenie Ferdinanda do zajęcia się hydrauliką byłoby ogromną stratą. Zgodził się więc na uczęszczanie syna na wieczorowe kursy w szkole i wyjazd do Wiednia do pracy w firmie elektrycznej.

W ciągu czterech lat Ferdinand awansował na kierownika wydziału badań rozwojowych. W tym czasie Porsche stworzył pierwsze ważne i wielokrotnie później wykorzystywane rozwiązanie – mixed-drive – polegające na wykorzystywaniu silnika spalinowego do napędzania silnika elektrycznego umieszczonego w piaście koła pojazdu.

Po rozpoczęciu współpracy z firmą Lohner and Company rozwiązanie to zostało wykorzystane w pojeździe Lohner-Porsche z roku 1900, który został zaprezentowany na wystawie światowej w Paryżu. Sześć lat później Ferdinand rozpoczął pracę w firmie Austro-Daimler. W roku 1909 w trwającym tydzień wyścigu Księcia Henry’ego Austro-Daimler zajął drugie miejsce.

Rozgoryczony porażką Porsche zamiast uczestniczyć w bankiecie z okazji wręczenia nagród zamknął się w pokoju i zajął projektowaniem samochodu, który wygrałby ów wyścig. W efekcie rok później na 170 załóg samochody zbudowane według projektu Porsche zajęły trzy czołowe miejsca, a zwycięskie auto prowadził osobiście Ferdinand.

W roku 1916 Porsche był już dyrektorem zarządzającym w firmie Austro-Daimler. W tym samym roku w uznaniu zasług i talentu otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Wiedeńskiego. Podczas I wojny światowej Porsche powrócił do swojego pomysłu mixed-drive podczas projektowania transportera wojskowego, a także napędu największego wówczas działa – Wielkiej Berty.

Do 1923 roku Porsche pracował dla firmy Austro-Daimler, tworząc kilka wybitnych samochodów wyścigowych. Na skutek konfliktu z zarządem firmy, który nie podzielał jego entuzjazmu dla sportu, przeniósł się do Daimlera w Stuttgarcie. W mieście tym zbudował dom, który pozostaje w rękach rodziny do dnia dzisiejszego. Pierwszym dziełem w nowej pracy był 2-litrowy turbo Daimler, który w 1924 r. wygrał sławny wyścig Targa Florio.

W ciągu 6 lat współpracy z Daimlerem Porsche stworzył całą serię Mercedesów: S, SS, SSK, SSKL oraz sławny 6-cylindrowy, 6-litrowy silnik o mocy 140 KM, który napędzał bolidy Mercedesa w 27 wyścigach, z czego 21 było dla nich zwycięskich.

W 1929 roku po raz kolejny konserwatywne kierownictwo firmy, w której pracował Porsche, nie było w stanie docenić jego nowatorstwa i znowu zamiast ustąpić, Porsche wolał odejść. Tym razem odszedł do fabryki Steyr w Wiedniu. Rok później w efekcie krachu na Wall Street Steyr splajtował. Jak się okazało, na szczęście dla przyszłości motoryzacji. Sytuacja, w jakiej znalazł się Porsche, skłoniła go do zebrania swoich najlepszych współpracowników, przeniesienia się do Stuttgartu i otworzenia własnej firmy.

Tak więc 25 kwietnia 1931 roku Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH została zarejestrowana jako spółka zajmująca się konstruowaniem i doradztwem w zakresie: silniki, pojazdy, samoloty i statki. Do zespołu dołączył 22-letni syn założyciela – Ferry, którego głównym zadaniem na początku istnienia firmy było poszukiwanie zleceń.

W roku 1932 Ferdinand Porsche otrzymał od Stalina propozycję objęcia stanowiska naczelnego inżyniera Związku Radzieckiego, odpowiedzialnego za projektowanie samochodów, silników lotniczych oraz pojazdów wojskowych. Atrakcyjność propozycji była ogromna, bowiem poparta pełną niezależnością i swobodą finansową. Nie do zaakceptowania był zakaz opuszczania Związku Sowieckiego bez specjalnego zezwolenia władz, a także kłopoty językowe. Propozycja została odrzucona.

W tym czasie Porsche pracował nad wyścigowym samochodem, który pod szyldem Auto Union w połowie lat trzydziestych jako Srebrna Strzała święcił wielkie tryumfy. Kolejnym projektem z tego okresu był samochód dla mas, który ujrzał światło dzienne w 1938 roku jako Volkswagen. W Polsce nazwany został później Garbusem. Innym sławnym dziełem z czasów II wojny była wojskowa wersja VW znana jako Kübelwagen.

Powstała zgodnie z życzeniem marszałka Rommla – gdzie wielbłąd dotrze, tam i Kübelwagen powinien dojechać. Prawdziwie wojennymi dziełami Porsche były jednak czołgi – Leopard, Tiger i Maus. Pod koniec wojny, kiedy Stuttgart przeżywał naloty dywanowe, firma Porsche przeniosła się do miejscowości Gmünd w południowej Austrii, która pozostała siedzibą firmy aż do roku 1950.

Po zakończeniu wojny Ferdinand Porsche oraz jego siostrzeniec, dr Anton Piech, otrzymali bardzo zdecydowane zaproszenie od Francji do opracowania samochodu dla mas francuskich. Po prawie dwóch latach prac powstał późniejszy 2CV. W tym czasie syn profesora – Ferry – opracował w Gmünd na zamówienie włoskiego przemysłowca Piero Dusio samochód wyścigowy Cisitalia Grand Prix, który nawet dziś budzi podziw.

Napędzany był 12-cylindrowym bokserem o pojemności 1,5 litra, miał dwie sprężarki, napęd na cztery koła i moc 385 KM. Profesor po powrocie z Francji, obejrzawszy projekt, stwierdził: sam nie zrobiłbym tego lepiej. Pieniądze pozyskane za opracowanie tego projektu pozwoliły firmie stanąć na nogi i opracować kolejną rewelację, dzięki której firma zyskała sławę jako producent sportowych samochodów – model 356.

W roku 1950 firma powróciła do siedziby w Zuffenhausen pod Stuttgartem. Rok później Ferdinand Porsche zmarł. Przed śmiercią zdążył jednak być świadkiem uruchomienia produkcji jego największego marzenia – Volkswagena Garbusa. Ten popularny samochód stał się legendą motoryzacji, bijąc rekord ustanowiony przez Forda T – ponad 15 milionów Garbusów wyprodukowano do 17 lutego 1972 roku. Tymczasem firma odnosiła zwycięstwo za zwycięstwem na torach wyścigowych, w tym również w tak prestiżowych imprezach jak 24-godzinny wyścig Le Mans. W roku 1951 model 356 po raz pierwszy wygrał tam w swojej klasie.

Kolejne sukcesy przyszły z nowym modelem 550. Później potęgę firmy rozwijał syn profesora, Ferry. Na początku lat 60. z kolei jego syn – Ferdinand Alexander Butzi, stworzył dwa wyścigowe bolidy – 718 i Carerra GTS oraz kolejną legendę firmy, która żyje do dnia dzisiejszego – model 911. Choć nie ma porównania pomiędzy dzisiejszą kondycją firmy Porsche a jej sytuacją w roku 1951, kiedy umierał Ferdinand Porsche, trudno zaprzeczyć, że to właśnie on, a później jego syn Ferry stworzyli podwaliny potęgi firmy.

Dziś Porsche należy do firm o ogromnym i rzadko spotykanym potencjale. Czerpie z niego wiele innych firm nie tylko z branży motoryzacyjnej. Choć minęło wiele lat, model 911 wciąż jest produkowany – wprawdzie z daleko idącymi zmianami, ale jednak. W nowych produktach takich jak przewyższający już popularnością dziewięćsetjedenastkę Boxster trudno nie zauważyć echa dawnych lat – zarówno w warstwie technicznej, jak i estetycznej. Nawet w ostatnio pokazanym modelu Carrera GT nie sposób nie dostrzec nawiązań do historycznego modelu 917 czy RSK Spide.

YouTube Preview Image