Klub Garbiarnia

Powolna formalizacja

10 maja 2003 r. w podwarszawskiej Podkowie Leśnej zapadła wstępna decyzja o utworzeniu klubu, czyli po prostu małym sformalizowaniu naszych dotychczasowych zjazdów. Zanim jednak doszło do realizacji tego zamierzenia sprawa musiała odrobinę dojrzeć, tak aby utworzenie nowego klubu było naprawdę wszystkim potrzebne.

Po upływie prawie trzech miesięcy okazało się, że działalność nasza powoli ale konsekwentnie rozszerza się, a także zaczynają zgłaszać się do nas coraz to nowe osoby zainteresowane przynależnością do naszego klubu. Dlatego właśnie stwierdziliśmy, że nadeszła najwyższa pora, aby mieć własny, działający na podstawie przepisów prawa „klub”.

Należy przy tym zauważyć jedną bardzo ważną rzecz z działalności powstającego klubu. Pomimo powolnie postępującej formalizacji naszej działalności, na „spotkaniach Garbiarni” wytworzyło się bardzo pozytywne zjawisko spotkań ludzi należących do różnych klubów. Często przyjeżdżali do nas Garbusiarze z klubu Sagogan, a także osoby blisko stowarzyszone z klubem „Garbersów”. Dlatego nigdy nie staraliśmy się zamykać we własnym gronie, lecz wręcz przeciwnie, próbowaliśmy jednoczyć wszystkich Garbusiarzy i pokazać im że w jedności siła. Taki nasz wymarzony „garbaty ekumenizm”.

Rejestracja

Postanowiliśmy więc utworzyć stowarzyszenie. Spotkanie założycielskie odbyło się w Warszawie w dniu 8 sierpnia 2003 r. Zjawiło się na nim dziesięciu członków założycieli, które podpisały wszelkie niezbędne dokumenty zmierzające do utworzenia stowarzyszenia zwykłego. W dniu 2 września 2003 r. wszelkie dokumenty wymagane ustawą o stowarzyszeniach zostały złożone do biura Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach z dniem 2 października 2003 r. nasze stowarzyszenie zwykłe pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Volkswagena Garbusa Garbiarnia rozpoczęło oficjalne funkcjonowanie.

Z początkiem roku 2005 wszczęliśmy postępowanie sądowe w sprawie rejestracji Garbiarni jako stowarzyszenia rejestrowego, które udało nam się zakończyć uzyskując wpis do rejestru stowarzyszeń pod numerem KRS 252478.

Oczywiście każdy klub powinien posiadać swoje logo, więc i my zaczęliśmy nad tym tematem pracować. Najpierw powstał ogólny zarys przyszłego logo, byśmy niedługo później mogli ujrzeć nasze oficjalne logo wraz z jego nazwą. Naklejki z klubowym logo w moment pokryły boczne szyby naszych Garbusów.

Nie posiadamy natomiast w dalszym ciągu swojego własnego lokum, w którym moglibyśmy w spokoju odbywać nasze spotkania. Przez pewien czas spotykaliśmy się w warszawskim klubie „Komisariat” (przy ulicy Świętokrzyskiej), gdzie miłe panie „milicjantki” chętnie podawały kawę i frytki, a my przy tym drobnym posiłku w peerelowskiej scenografii debatowaliśmy o naszych kolejnych planach.

Potem przenieśliśmy swoje spotkania do Pubu Rockowego na ulicę Racławicką 99, gdzie spotykaliśmy się w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca o godzinie 16:00 (potem o 17:00).

Później, spotkanie odbywały się cyklicznie w Pubie naszego znajomego Garbusiarza, Kayzery, w Copacabania na ul. Bazyliańskiej 1.

Obecnie spotkania nie odbywają się regularnie, ale co jakiś czas spotykamy się w różnych miejscach, o czym zawsze informujemy na stronie.

Nasza działalność społeczna

Jako Stowarzyszenie zajmujemy się min. organizacją zlotów, rajdów, dbaniem o jak najlepszą prezencję niezawodnych, klasycznych Volkswagenów, przygotowujemy również akcje charytatywne. Angażujemy się także w działalność społeczną, np. uczestnicząc co roku w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Jako stowarzyszenie zajmujemy się min. organizacją zlotów, rajdów, dbaniem o jak najlepszą prezencję niezawodnych, klasycznych Volkswagenów, przygotowujemy również akcje charytatywne. Angażujemy się także w działalność społeczną, np. uczestnicząc co roku w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Opiekujemy się również Domami Dziecka w Otwocku, Konstancinie-Jeziornej oraz Warszawie-Radości, których podopiecznych staramy się co jakiś czas wesprzeć organizując akcję pozwalającą zapomnieć o smutnym codziennym dniu dzieci mieszkających w domach dziecka. Poza tym aktywnie promujemy krwiodawstwo, do dnia dzisiejszego w ramach naszych akcji członkowie i przyjaciele Garbiarni oddali już honorowo ponad 20 litrów krwi.

Możemy się także pochwalić, że w ramach naszej działalności udało nam się już zorganizować dla domów dziecka aż cztery edycje turnieju piłki halowej Kopa del Garbo, w której wychowankowie trzech warszawskich i podwarszawskich domów dziecka w sportowej atmosferze rywalizowały ze sobą w halowych rozgrywkach, zwieńczonych wręczeniem pucharów dla zwycięzców.

Na przełomie 2003 i 2004 roku włączyliśmy się do XII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której to akcji uczestniczymy aż do dzisiaj. Jeszcze nie jako oficjalny sztab, ale… z wieloma pomysłami w głowach powiększamy kwoty pieniężne na koncie Fundacji WOŚP.

W ramach tych akcji urządzamy szereg aukcji internetowych z przeznaczeniem na finansowanie szczytnej idei. Zorganizowaliśmy aukcje, dochód z których wyniósł już do dnia dzisiejszego ponad 5000 złotych. Po drugie, we współpracy z warszawską szkołą mieszczącą się przy ulicy Mandarynki 1 zorganizowaliśmy specyficzną akcję garbusową, podczas której za jedyne 5 złotych na koncercie organizowanym przez szkołę można było „zakupić” (wszystkie kwoty szły oczywiście na konto Fundacji WOŚP), talony opiewające na 15 GarboMinut.

Poza tym każdego roku organizowaliśmy parady posiadaczy klasycznych Volkswagenów, a także innych ciekawych aut i motocykli połączone ze zbiórką na rzecz finałów WOŚP.

W 2007 roku dzięki naszym staraniom kasa XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy powiększyła się o kwotę 4.058 zł.

Galerię zdjęć związanych z naszym życiem klubowym można obejrzeć tutaj.

Promujemy klasyczną motoryzację

Jak już wspomnieliśmy, jako Stowarzyszenie zajmujemy się także organizacją zlotów i rajdów specjalnie dla klasycznych Volkswagenów. Pierwszą naszą imprezą był zorganizowany w 2004 roku zjazd miłośników Garbusów pod dźwięczną nazwą „Garb Jamboree 2004”.

Jak już wspomnieliśmy, jako Stowarzyszenie zajmujemy się także organizacją zlotów i rajdów specjalnie dla klasycznych Volkswagenów. Pierwszą naszą imprezą był zorganizowany w 2004 roku zjazd miłośników Garbusów pod dźwięczną nazwą „Garb Jamboree 2004”. W kolejnych latach nasza aktywność w tej dziedzinie jedynie wzrastała, gdyż w 2005 i 2006 roku zorganizowaliśmy zloty w Grzymku pod Warszawą (Pielgrzymka do Grzymka 2005 oraz Pielgrzymka do Grzymka 2006), podczas których to zlotów wśród podziwiania i wzajmnej wymiany doświadczeń dotyczących utrzymywania w stanie świetności naszych samochodów, organizowaliśmy rajdy na orientację po okolicy, w których każdorazowo brało udział ok. 30-40 klasycznych Volkswagenów.

Również i w bieżącym roku, podobnie jak w 2007, organizujemy ogólnopolski zlot miłośników Volkswagena GarBusa, który odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2008 roku w Tułowicach pod Sochaczewem. Na zlocie oczekujemy na przyjazd około 100 załóg z całej Polski.

Warto również zauważyć, że począwszy od 2006 roku rozpoczęliśmy organizację cyklu imprez rajdowych, których celem jest integracja środowiska posiadaczy klasycznych samochodów (przede wszystkim Volkswagentów, ale nie tylko), poznanie historii Warszawy oraz promocję bezpieczeństwa na drodze. Poszczególne etapy rajdu Kołami Historii przez Warszawę odbywają się w nocnych godzinach, w różnych dzielnicach Warszawy, a uczestnicy rajdu mają do rozwikłania wiele ciekawych zadań i podążając trasą przygotowaną przez organizatorów mają sposobność trafić w wiele ciekawych miejsc dotychczas im zupełnie nieznanych.

Organizowaliśmy również cztery edycje czterodniowego rajdu po Polsce zatytułowanego rajd 4000 (Przygodowy Rajd Klasyków). W jego ramach odbyły się wyprawy na południe, wschód, zachód oraz północ Polski, a uczestnicy zrobili ponad 4000 km.

Obecnie organizujemy rajdy Garbo Dakar.

Chcesz do nas dołączyć?

Chciałbyś przystąpić do naszego klubu i stać się klubowiczem Garbiarni? Bo wiesz, że sama rejestracja na stronie lub forum nie sprawia jeszcze, że należysz do klubu.

Jeżeli wyrażasz chęć dołączenia do nas, warto by było, abyś znał historię i statut Klubu oraz wiedzieć mniej więcej na czym skupia się jego działalność. Ale to wystarczy trochę poczytać forum. :-) Powinieneś też wiedzieć, że jesteśmy otwartą na nowe osoby paczką dobrych znajomych, którzy w razie potrzeby potrafią się nawzajem wspierać.

Jesteśmy otwarci na nowe osoby, bo nowe osoby to nowe doświadczenia i nowa energia jakże niezbędna do realizacji naszych celów. Wierzymy, że dzięki nowym klubowiczom będziemy w stanie zrobić jeszcze więcej dobrych rzeczy, a nasza działalność będzie jeszcze bardziej pożyteczna.

Na początek wystarczy tylko chcieć i pojawić się na jakimś naszym spotkaniu. Swoją chęć dołączenia do Klubu możesz wyrazić tutaj.

Dane kontaktowe

Siedziba stowarzyszenia:

Towarzystwo Przyjaciół Volkswagena Garbusa „Garbiarnia”
ul. Grażyny 13 lok. 302
02-548 Warszawa
faks. 022 244 24 68

KRS: 0000252478
REGON: 141046493
NIP: 701-00-84-232

Zarząd:

Prezes Zarządu – Katarzyna Kraus – tel. 0-601 131 500


  • 7 × = czterdzieści dziewięć

    Możesz używać następujących znaczników HTML: <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong>

  • Subskrypcja komentarzy do tego wpisu
Wróć na górę