Redaktor: majki
17.01.2009.

Pierwszym problemem na jaki natrafiłem wsiadając kiedyś do garbusa było „znalezienie” biegu. Wynika to z dość długiej drogi jaką musi pokonać lewarek, a więc i trafienie w odpowiedni bieg czasami może sprawiać problemy. Z czasem oczywiście przyzwyczaiłem się do tego i nie sprawiało mi to problemów, jednak nie każdemu to odpowiada.
Drugim powodem zmiany standardowego lewarka na inny, jest chęć szybszego wrzucania biegów. Logiczne jest to, że dzięki krótszemu skokowi wajchy będziemy mogli szybciej zmieniać biegi, co zwłaszcza przy rasowanym silniku jest bardzo pomocne.

Jest kilka sposobów tańszych i droższych na to, aby zredukować długość pomiędzy wrzucanymi biegami. Oto przykłady niektórych z nich:

Podkładka ”Quick Shift”

Jest to najtańszy i bardzo skuteczny sposób. Bardzo łatwy w montażu. Koszt 18 zł w sklepie garbusy.pl.

Empi (replika Hursta)

Wygląda i działa. Za niewielką cenę mamy stylowy i sprawnie działający drążek. Wsteczny podciągany cięgnem. Koszt 188 zł w sklepie garbusy.pl.

Bug Pack T-Handle

Wajcha w kształcie litery T. Notorycznie występują problemy z odkręcającą się rączką. Wsteczny wciskany kciukiem. Wykonanie na poziomie dobrym. Koszt 243 zł w sklepie garbusy.pl.

Scat

Wajcha w kształcie litery T. Wsteczny podciągany cięgnem. Dobrze się sprawdza w ekstremalnych warunkach. Mechanizm obszyty skórą. Koszt 422 zł w sklepie garbusy.pl

Flat4 Eliminator Shifter

Stylowe wykonanie jak ”z epoki”. Jest to replika starego shiftera DDS. Drewniana rączka. Ciekawostką jest wrzucanie wstecznego. Nie ma cięgna ani nie jest wciskany. Przy śrubach mocujących shifter do tunelu jest śrubka, którą reguluje się odchylenie wajchy pomiędzy wstecznym a dwójką. Wrzuca się go ”na wyczucie”. Koszt 373 zł w sklepie garbusy.pl lub na thesamba.com,

Hurst i Vanguard

Klasyka shift-erów. Wyposażenie dodatkowe wyścigówek z epoki lat ’70. Wychodziły różne rodzaje. Do znalezienia na thesamba.com.

Gene Berg

Produkt firmy Gene Berg chyba nie potrzebuje rekomendacji. Jeden z najlepszych shifterów dostępnych na świecie. Perfekcyjne działanie i duża wytrzymałość. Dostępny w różnych rodzajach. Skracających drogę lewarka o 60 lub 40 %. Prosty lub wyprofilowany. Wajcha w kształcie litery T. Wsteczny wciskany kciukiem. Ostatnio pojawiła się również opcja zamontowania kulki. Koszt około 240$.

Do kupienia:

http://www.geneberg.com/index.php

http://www.thesamba.com/vw/classifieds/detail.php?id=219853

CSP Shifter

Pomimo, że stosunkowo niedawno rozpoczęto jego produkcję cieszy się dużym powodzeniem i renomą niezawodnego i dobrze wykonanego. Koszt około 200€.

Do kupienia:

http://www.csp-shop.de/cgi-bin/shop2/shop_main.cgi?func=start&wkid=56065617829

Custom Shifters

Pojawiają się co jakiś czas na rynku shiftery customowe, dobrym przykładem jest Black Mamba: http://www.thesamba.com/vw/classifieds/detail.php?id=680558 Ciężko mi napisać o nim coś więcej, bo nawet na żywo go nie widziałem ;)