Clay Smith Cams to znany producent sportowych wałków rozrządu. Jego oferta skierowana jest przede wszystkim do samochodó amerykańskich. Teraz jednak można sobie kupić taki wałek również i do Garbusa.

Clay Smith jest legendą i guru-buru hotroddingu. Jego sportowe wałki “nierządu” obecne są na rynku od lat 30tych. Jednak najbardziej znanym elementem związanym z firmą Clay Smith Cams jest jej symbol – palący cygaro ptak zwany Mr. Horspower. Tak na marginesie dyskusji o różnych logach, która wyniknęła ostatnio na forum, to jest jedno z tych, które bardzo wiele osób zna, ale część spośród nich nie wie, z czym są związane. Ano właśnie z tym. Dla Garbusiarza jednak jest to pewien problem, po Mr. Horspower jest znany i lubiany, fajnie sobie taka naklejkę umieścić na samochodzie, tylko trudno znaleźć ku temu pretekst, jeśli w silniku ma się wałek Engle albo Scata (lub Volkswagena). Jednak wreszcie nastąpił koniec tego odwiecznego dylematu! Można kupić wałki Claya Smitha do silnika VW typ 1.

Wałki dostępne są w sklepie Pierside Parts Unlimited . Nie słyszeliście o nim? Dziwnym nie jest. Ale to jest tak naprawdę nowa nazwa sklepu, który od 29 lat występował pod nazwą Vee Dub Parts Unlimited i używał adresu internetowego vwparts.net. Ze względu na dobre zaopatrzenie, elastyczne podejście do klienta oraz bezproblemowe i szybkie wysyłki korzystali z jego usług również Polacy. Ale skąd ta zmiana nazwy po 29 latach w branży? Z pewnością nie jest to ruch dobry dla biznesu. Odpowiedź jest prosta. Volkswagen of America, od lat jeden z najgorszych wrogów miłośników starych VW w Stanach, znów wkracza do akcji. Już wiele lat temu wytępił sklepy i kluby, które śmiały w swoich nazwach odnosić się do samochodów, którymi się zajmują. Stąd też – jeśli nie zwróciliście na to jeszcze uwagi – teraz mają one zazwyczaj „dziwne” nazwy, a bardzo rzadko używają w nich zwrotów jak VW, Bug czy Beetle. Otóż te są w Stanach zastrzeżone przez Volkswagen of America i za ich używanie trzeba płacić olbrzymie pieniądze – sumy poza zasięgiem hobbystów czy małych firm. Teraz VoA zastrzegła sobie najwyraźniej również i zwrot Vee Dub i dawne Vee Dub Parts Unlimited otrzymało od prawników Volkswagena zgrabny pozew. Tutaj nie ma przebacz. Volkswagen ma budżet prawniczy liczony w milionach dolarów i nie ma znaczenie kto ma rację – każdy, kto będzie próbował się z nim procesować zbankrutuje zanim osiągnie (niepewne) pozytywne rozstrzygnięcie.

Zresztą Vee Dub/Pierside Parts Unlimited nie są jedynymi. VW Paradise, firmę rodziny Laufferów, znana z produkcji najszybszych Garbusów na świecie (niedawny wynik na ¼ – 7.89) również nawiedzili prawnicy Volkswagena i również zmieniła nazwę na nową – Paradisemotorsport . Taki świat.

Ale… wróćmy do wałków.

Wg dystrybutora, Pierside Parts Unlimited, Wałki Clay Smith do VW powstały przy udziale Jacka Sacchette i nie są żadną kopią starego wzoru, ale mają mieć nowe, specjalnie opracowane profile krzywek.

Występują w pięciu wzorach, o różnych przeznaczeniach i dwóch rodzajach wykonania: jako odlewane bądź z odkuwki (billet). Tak opisują je sprzedawcy:

Patrząc na to, kto zaangażowany jest w projekt, wałki mogą być dobre. Ceny są, jakie są. Ale za to możecie sobie z czystym sumieniem nakleić fajną naklejkę.